Levizja Vetevendosje - Serbia nuk kalon në Merdarë

Shikoni video klipin te ingjizuar nga protestat e sotshme ne 14.01.2012 persepari!
Si mund ta  beje policija ket ne nje proteste Paqesore te levizjes Vetevendosje? Edhe jam i sigurt, qe kjo sesht e vetmja qka ka ndodh sot / dhe do ndodhe.

Gjithashtu Vedat Xhymshiti, nje fotograph kosovar, e ka postuar qe esht attakuar prej policin e Kosoves, apo ma sakt the "Kosovo Police special unit forces", duke fotografuar policet tu i be aktionet.

Esht bere "dasma e anarkis" ne Kosoven veriour sic thot Kadrija, "duke bllokur dy pikat kufitare qe as Qeveria Thaqi as Kfor e As Eulex nuk reagojn dhe tolerohet edhe krimi i organizuar.

ncnc, aq injorant Hashim Krimineli dhe kompanija tjeter, qe behet KUNDER popullit e vet.
Nuk ma merr mendja, sic mund te ri-votohet partija DPK.

Qka do thote Ibrahim Rugova ne ket qeshtje?
Qka do bente Adem Jashari?
Qka do mendonte Skenderbeu i madh?


Lajme Shqip

Lajme Termi është shumica e mesazhit dhe është përdorur gjithashtu për të rregullisht të transmetuar në radio dhe televizion. Shpesh ata janë të vendosur së bashku nën një seksion të veçantë në gazeta dhe në portaleve online. Pothuajse të gjitha stacionet - me disa përjashtime në fazën fillestare e transmetimit dhe medias në historinë e kohëve të fundit përveç - mesazhet shkëlqejë. Ato zakonisht ofrojnë orë të plotë në mes të 2 dhe 15 minuta të gjatë për politikë, ekonomi, shëndetin, hulumtim, kulturës dhe sportit dhe janë zakonisht në një parashikimi i motit, dhe radio, të pajisur me shenjat e trafikut. Mesazhet duhet të jetë paraqitet si neutrale dhe objektive të jetë e mundur dhe të ndahen në mënyrë të qartë në mënyrë që të lejojnë shikuesit klasifikimin e tyre të komenteve. Zgjedhja e mesazheve të rëndësishme do të zhvillohet në redaksi.

Përmbajtje
  1. Radi
  2. Television
  3. Letërsi
  4. Shih edhe
  5. Lidhje të jashtme
  6. Lidhje të jashtme

Radio Shqip

Mesazhet kanë formuar të kuptuarit të vetë-kritikë e radio si një medium të shpërndarjes së shpejtë të informacionit. Kjo pronë ka shpërndarjen e shpejtë të informacionit në lidhje me karakterin argëtuese e zhvillimit lejon radios për mjetet e komunikimit masiv.

Radio mesazhe janë transmetuar në format e programit audible, në të dy pronat - aplikojnë - informacion të shpejtë dhe argëtim. Trajtoni ato zakonisht çështjet e Lajme Shqip në radio me vlera të reja, çfarë mund të thotë edhe përmbajtjen dhe kohën. Kjo është, ata e marrin me përmbajtje që nuk dihet ende, ose të raportohet për ngjarjet ose deklarata që janë kthyer nga disa minuta në ditë. Në gati 80 vjet të historisë radio gjermane këtë kërkesë gazetaresk të lajmeve Shqip në radio ka mbetur konstante.

Mesazhet duhet të jenë objektive, të përmbajë edhe asnje subkoshiencës që përfaqësojnë shoqërinë, politikën dhe çështjet botërore të balancuar, nuk qëndron përhapur qëllimisht dhe të formulohen në mënyrë të qartë.

Ndërsa elemente të tjera të programit kanë ndryshuar në mënyrë drastike gjatë dekadave, disa shtuar rishtazi, ndërsa të tjerët janë zhdukur, merr të Kërkimit Komunikimit Masiv për qëndrueshmëri relative Lajme Shqip historike. Megjithatë, shikuar lajmet që nga fundi i viteve 1990 për të bërë kërkesat e programeve të orientuara grupit të synuar, në krahasim me, për shembull, Lajme Shqip rajonale të orientuara (kombëtar e lajmeve) dhe të marrin në konsideratë për vlerën e një mesazh bisedë. Mesazhe që janë të bazuara fort në vlerën e bisedës dhe të interesave të njeriut (Interesat e njeriut), janë të njohur edhe si Lajme Shqip tabloid.

Mesazhet konvencionale radio janë paraqitur në monolog. Një folës vetëm lexon çdo mesazh. Se si janë organizuar, është shumë e ndryshme. Shpesh, motit dhe raportet e trafikut në fund të një misioni. Ajo gjithashtu mund të transmetojnë titujt janë bërë përpara. Ose ajo mund të përmblidhet në fund të lajmeve përsëri së shpejti.

Lajme moderne Shqip radio, si në kanalet e pastër lajmi i transmetuesit të shërbimit publik (për shembull, Lajme dhe Radio B5 Info) dhe shumë informacione të orientuar kanalet e shërbimit publik dhe kanalet private janë dëgjuar, puna intensifikuar që nga fillim të viteve 1990, me të kafshon shëndoshë. Kjo do të thotë jo vetëm votat e përfaqësuesve të jetës publike mund të dëgjohet, por ka përfshirë edhe në tregime transmetojë Lajme Shqip. Pastaj mesazhet radio janë të dizajnuara në dialog. Pjesa e shërbimit (motit dhe trafiku) shpesh merr moderator. Përveç kësaj, mesazhet janë lexuar gjithnjë nga redaktorët e lajmeve vetë. Kjo mori lajmin e një bojë më pak formale, më pak profesionale dhe më i këndshëm nga, e cila është përgjegjëse për një aspekt të infotainment.
Televizor

Lajme TV japin informacion në lidhje me ngjarjet botërore, ata janë më të arritshme se artikujt e gazetave, të shpejtë dhe më përvojë emocionuese, dhe mbi të gjitha të besueshme. Në një anketë në mbarë botën të udhëheqësve të opinionit ka qenë i vlerësuar në një studim nga Edelman se sa të tjerëve besimin në media dhe që mediat kanë më shumë gjasa të besueshme duke ofruar informacionin. Rezultati për Gjermaninë, që ishte para televizionit dhe gazetave, radio është konsideruar si një medium të besueshme.

Ata kanë bërë një zakon në shumë familje, ata shpenzojnë "Usher" mbrëmje, sepse pas lajmeve fillon me argëtim kryesor të mbrëmjes TV kohë. Klaus Beck thotë se lajmet Shqip e televizionit me deklaratën e mëposhtme: Ju jeni një përshkrim të realitetit, ndër të tjera, spektatorë ofrojnë dhe gazetarët përdorin në mënyrë që të shqyrtojnë imazhet e tyre mendore.

Kriteret kryesore për lajmet, afatet kohore të raportimit dhe ritmin e rregullt të programeve të transmetimit.

Sipas Hans-Jürgen Weiss vetëm ata programe janë ndër zhanret e përditshme informacion të përditësuar, "do të transmetohet të paktën pesë herë në javë dhe do të raportojë kryesisht në çështjet publike me kontekstin aktual." Ata gjithashtu kanë "kohë të ditës dhe të transmetimit më shumë se tridhjetë, një minimum prej tre minuta" . marrin

Manfred Muckenhaupt jep një shpjegim më të hollësishëm: programet e lajmeve në mbarë botën kanë qëllimin e ngjarjeve kombëtare dhe ndërkombëtare të raportojë deri më sot. Midis transmetimet e lajmeve nga vende të ndryshme, por edhe brenda një vendi, ofrojnë programe të lajmeve është e përzier. Dallimet kryesore në shkallë ndërkombëtare dhe kombëtare janë pasqyruar në zgjedhjen e lajmeve, temat që konsiderohen Lajme Shqip relevante, si dhe llojin e prezantimit mesazhit.

Paraardhës të lajmeve televizive ishte kronika që ishin shfaqur në kinematë e para film kryesore shumti. TV lajmeve Shqip janë projektuar zakonisht në dialog, në të se shumica raportet e plotësuar me artikuj të shkurtër me imazhe dhe të shëndoshë mund të jetë. Kështu ngjajnë lajmet e televizionit transmetuar formatin e programit të revistës. Marrëdhënie të ngushta është veçanërisht e dukshme në lajmet Shqip televizive moderne, përdorin intervista spontane jetojnë dhe reportazhe-si qarqeve të drejtpërdrejtë. Kjo shumë është një aspekt i infotainment, pasi ky lloj i prezantimit vlera argëtuese të lajmeve në rritje.

Kjo, qajo, ajo, ata.. - NR 1

Mendimi im ne disa lajme dhe thema te Shqiptareve

Titulli lajmit 1#
Tirana, hiqen vota nga kutitë

Haha.. U vodhen vota, u gjeten te tjere.. prap u hoqen. Do ishte ma DREJT heren tjeter, me i bo votat me Facebook Like dhe Google +1 cili kanditat mledh ma shum :D

Titulli lajmit 2#
Emigrantët shqiptarë largohen në mënyrë masive nga Greqia

Mendinin per Greket ne Shqiptart e kemi shum e shum te njejt. Camerie, moj Camerie. Qaq mé, erdh koha per tu u kthe ne "United States of Albania".

Do kapituloje Greqija edhe shum me teper, si i pare ne evropen te bashkuar. Pyetja per neve, persé me hy? Ose ma kryesore, perse te na lejon te hijm? A mendoni se ne qoft se Shqiptarija hijn ne BE deni dit, sesht pa interesst disa shteteve te tjere?! Ateher jeni gabim, te GJITH esht per interesse the biznise.

Titulli lajmit 3#
BE i jep Kosoves 203 milion euro
Of of of u knaqen punetoret te Thaqi Company. Ndersa Shqipëria do të marrë 257 milionë euro, Serbia 587 milionë, Maqedonia 304 milion.

Ehh do mjaftojn keto leket, per ti paguar Gjykatat, sipas lajmit: "Ruçi: Gjyqtarët morën 500 mijë euro për çdo vendim" =) Krejt korrupt..ncnc..

Titulli lajmit 4#
Bleona Qerreti: “Nuk flas shqip. Jam amerikane”
HAHA! Njen dje ke qen ne fushat te Korce's, dhe tash aq shpejt e ke harruar vendlindjen? ncnc..qka mendon morre kjo? Me kon qe e thot John Belushi, hajt ai esht Legend e merriton ta thote, por prapseprap Belushi p.sh. shkon ne vendlindje mas ku ta di un sa vjetesh, ka mecuar fjala Shqip - e kunderta.

Titulli lajmit te fundit#
Lajmet ne pergjesi
Mendimi: MOS I BESONI LAJMET!

Jericho - Kanga Jone

Nuk ka 2 ore, e qiti grupi Kosovar kengen te re me video klip online qe e keni ketu. Klipi esht teper i mire, pershtaten shum me tekstin e kenges, dhe e jep nje fare emotione bashk me melodin, dhe fotot ne fund.

Rroft populli Shqiptar!
Per nje te ardhme me te mire dhe nje bashkim gjith Shqiptarve ;)

Faqja official ne Facebook grupit Jericho: Jericho

Shpresoj te na dale nje album, na duhet diqka te re prej rockit Shqip te lehte ;)

Naten...

JERICHO - Kanga jonë (Official HD)

Lyrical Son Mp3

Lyrical Son Video


Lyrical Son


Seriozisht, Lyrical Son esht njej prej kengaret qe i degjoj me shum momentalisht. I ka kenget shum te mir, dhe nuk ben shaka me kenga ka**.

Fillojm drejt me kengen ME TE MIRE!! Oha njerez, ket keng e kam degjuar maspakti 25x her :D Kafen e mengjesit, du me pas ngat. Mendjen larg pi shresit, ti iki sa me larg :D uhuuu parti i ketij rapperit esht ma i mir. Po edhe ni zitat nga Kaos'i me duket = "Nuk e kam emrin mo Lum, po s'bon sent" <-- haha 100% pot smoker :P Kaos feat. Lyrical Son & Mc Kresha - Krejt Njejt

Nr 2 edhe hit esht kjo keng:

NewPorn ft. Lyrical Son - Shihem Prap


Une Dua Barin, ska komment per ket keng, esht 1 fare.
Zitat:
"so I say go away (go away) go away (go away)
let me smoke weed like there is no other day
you see my eyes bleed prej rabit kur nuk vjell
veq em kuqen syt ( regae sensimilia ah diqka ashtu :D )

Refren 2x :
e kom kyqin ndor edhe kur pi, UNE E DUA BARIN
jom rrit me Tupac edhe B.I.G, Rest in peace Bob Marley"

Kur e degjova per her te pare ket keng, u cudita, sepse te gjith keto i kam ne mur me Foto = 2Pac, Biggie edhe Bob Marley'n :D

Lyrical Son Ft. Big Busta & Bim Bimma - Une Dua Barin


Prandaj shkojm me ket keng. Klipi esht i vertet shum i mir. Hmm, ku e ka gjete at Xhaketë? Nese e shoh diku, da blej :P Nejse, me pelqen shum kenga. E ka nje ze te bukur, dhe tekstet jan te mir.

Lyrical Son - Tabullarasa


Souljah, ne ket keng e bejn ni duet te mir keto 2 dostet. Mc Kresha e qon mir ne Shqip, dhe Lyricali bukur ne Anglisht. Zitat Mc Kresha = " Tu dheze Purpel Haze, Sticky icky just blaze" =) Bash per hashish menat !

Lyrical Son - Mc Kresha feat. Noga ( The beatbox ) - Souljah


Gramafon, hmm.

Mc Kresha & Lyrical Son Mp3 - Gramafon


Ket keng vetem e kam postuar, sepse teksti i kenges, shkon 1:1 me mendimet te mia =) Ma shum du me nejt, ma shum du me fitoj ;) Por edhe ki klipi nga "sojeva" qe esht ngarkuar ne YouTube esht shum perpunuar i mire :P Vetem per HIGH njerez :P

Lyrical Son - Po PritojTitulli esht nish fare :D haha Krejt ganja, it tastes so sweet.

Lyrical son ft Real 1 - high medet highLIVE ne OXYGEN 2011 Part 1/2


Part 2/2